Buradasınız:

KEKOVA

Kale köy (Simena) ve Uçağız (Teimiusa) köylerinin karşısında paralel uzanan 7.4 km uzunluk ve yaklaşık 500 m genişliğinde ince uzun bir adadır ve bu ada aynı zamanda ismini tüm bölgeye vererek, bölgenin ismi Kekova Bölgesi olarak bilinmektedir. En yüksek tepesi 188 m karşısındaki anakara ile arasındaki kanal görünümündeki denizin en derin kısmı ise 105 m dir. Kekova adı son yıllardaki güncelliğinden dolayı turizm ve korumacılık alanlarında da sıkça kullanılır olmuştur. Hatta bu civarda yapılan tekne turları "Kekova turu" olarak anılmaya başlamış, daha da önemlisi ada ve çevresindeki arkeolojik, doğal koruma alanları "Kekova Sit Alanı" olarak adlandırılmıştır. 

Sadece Antalya`nın değil, tüm Akdeniz bölgesinin en temiz denizine sahip olan Kekova ve çevresi bu temizliğini tartışmasız koruma altına alınmış olmasına borçludur. Bu konuda yabancı ziyaretçilerden büyük takdir kazanmış olması Türkiye Cumhuriyeti`nin uluslararası korumacılıktaki gurur kaynağı olmuştur. Kekova Adası, hiçbir zaman karşısındaki iki küçük liman gibi kent özellikleri taşımamış, daha çok iki kenti perde gibi Akdeniz`e karşı koruyan; denizcilerin sığınak yeri, gemi inşaa ve onarım üssü olarak kullanılmıştır. Bu çevrede bugün "Batık şehir" olarak adlandırılan adanın kuzeybatı kıyılarındaki kalıntılar en az İ.Ö. 5. yy dan beri ticari ve askeri üs olarak kullanılmış olan Kekova'nın en renkli köşesidir. Tersane koyu ise hem yüzülebilecek bir yer, hem de Bizans Dönemine ait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alandır. Yakınındaki batık şehir olarak anılan köşede genellikle ana karaya oyulmuş yerleşim kalıntıları ve su içindeki temeller yer alırlar. Sadece bu köşedeki yapıların su altında kalmış olması, büyük bir ihtimalle deprem sonucunda adanın bu köşesinden anakaraya doğru yatmasıyla açıklanabilir.

BATIK ŞEHİR

Kekova Adası`nın bir bölümü depremden dolayi suya batmış ve bu nedenle buraya "Batık Şehir" denilmektedir. Kekova Adası`nın karşısında Kaleköy(Simena) ve biraz ileride de yatlar için sakin bir koy olan Üçagiz(Teimiusa) Köyü bulunmaktadır.Bölgeyi gezerken kristal kadar berrak sulardan batık şehir izlenilebilir. Aynı zamanda bölgedeki tarihi kalıntılar da mutlaka görülmelidir.

Geziniz sırasında Kaleköy(Simena)`de kısa bir mola vermeyi ihmal etmeyin. Bu küçük kasabanın lokantalarında eşsiz lezzetlerle tanışabilirsiniz.

Yemek sonrasında topladığınız enerji ile küçük bir tırmanma sonrası Kale'yi ziyaret etmek mümkündür. Yukarı ulaşıldığında Akdeniz`in maviliğinde parıldayan Kekova Adası`na karşı muhteşem bir manzara sizleri beklemektedir.

OLİMPOS

 

olimpos1

 "Olympos" kelimesinin eski Yunanca ‘da "ulu dağ" anlamına geldiğine inanılmaktadır. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı almıştır. Bu tepelerin en ünlüsü, Yunanistan'ın kuzey doğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan, Thessalian tepesidir. Olympos Antik Şehri adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender'in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos'a komşu bir liman şehri olan Phaselis'te geçirdiği bilinmektedir.

 

olimpos2Olympus 'un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya'daki Roma Valisi Servilius  Vatia'nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes'i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak'ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos'u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra "ager publicus" (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir.
Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır. MS. 43 senesinde Likya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Olympos şehrinin koruyucusu, Yunan Tanrısı Hephaistos için festivaller düzenlenmiştir. İmparator Hadrianus'un MS. 130 senesinde şehri ziyaret ettiği de kayıtlarda yer almaktadır.

 

olimpos3Olympos, Roma İmparatorluğu Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir.

11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terk edilmiştir.

Olimpos, Türkiye'nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz'in turkuaz rengi görülür.

 

olympos4Olimpos, bir ören yeri olduğundan dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olimpos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. Antik şehir en son olarak doğa tarafından fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Muhteşem sahil şeridi sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği yapmaz...

Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos-Çıralı sahiline gelirler.

 

PATARA

Antalya ilinin Kaş ilçesinde bulunan Fethiye – Kalkan arasında Xanthos vadisinin güneybatı ucunda yer alır.

Apollon’ un doğduğu yer olarak bilinen Patara, Lykia’ nın en önemli en eski şehirlerinden biridir. Xanthos vadisinde denize açılacak tek yer olmasından dolayı çok önemli bir kent olmuştur.

Hititçe Patar. Lykia dilinde Pttra olarak bilinen kent yapılan kazılarda MÖ 8 yy’ da var olduğunu somut delillerle kesinleştirmiştir. Büyük İskender’ in de kenti kuşattığı bilinmektedir. Roma döneminde çok önemli bir kent olan Patara, Likya- Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Doğu Akdeniz’ de bulunan 3 hububat deposundan biri Patara’ da bulunmaktadır.

Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşma da güçlük çekmeleri Patara’ nın önemini yitirmesine sebep olmuştur. Rüzgârın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kentin üzerini bir örtü gibi örter. Bugün görünen Patara’ nın büyük bir kısmı kumlar altında bulunmatadır. 

           

Kemer-Kekova-Kemer

1. Gün           KEMER

                       Tekneye transfer. Kabinlere yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme limanda.

 

2. Gün           OLİMPOS-ADRASAN

                       Olympos’a hareket. Öğle yemeğinden sonra antik siteyi ziyaret. Adrasan koyuna hareket. Akşam yemeği ve geceleme.

 

3. Gün           DEMRE-GÖKKAYA

                       Sabah erkenden hareket ve Çayağzı koyuna geliş. Kahvaltının ardından Myra harabelerini ve Noel Baba Kilisesi’ni ziyaret imkanı (isteğe bağlı). Öğle yemeği teknede. Akşam yemeği ve geceleme Gökkaya.

 

4. Gün            TERSANE-ÜÇAĞIZ

                        Sabah kahvaltıdan sonra Batık Şehir'in üzerinden seyir. Tersane'ye geliş. Öğle yemeği ve yüzme molasının ardından akşamüstü Üçağız'a geliş. Akşam yemeği ve geceleme köyün karşısında.

 

5. Gün            SİMENA-FİNİKE

                        Kahvaltının ardından hareket ve Simena (Kaleköy)’daki Ceneviz Kale’ sini ziyaret.Hava durumuna göre öğle yemeğinden önce veya sonra Finike'ye hareket. Akşam yemeği ve geceleme.

 

6. Gün            CENEVİZ LİMANI-PHASELİS

                        Sabah erken hareketle Ceneviz Limanı’na ya da Sazak koyuna geliş. Öğle yemeğinin ardından Phaselis koyuna geliş ve antik siteyi ziyaret.Akşam yemeği ve geceleme.

 

7. Gün            ALACASU-KEMER

                        Kahvaltının ardından hareket.Alacasu koyuna varış.yüzme molası ve öğle yemeği.5 çayı Ayışığı koyunda.Kemer limanında geceleme.

 

8. Gün            KEMER

                        Kahvaltının ardından transferler.

 

                      * Program hava,deniz ve liman şartlarına göre değişebilir.