FETHİYE

Fethiye, bölgedeki diğer kentler gibi Anadolu'nun en eski yerleşim yerleri arasında bulunuyor. Telmessos adı bir efsaneye göre Tanrı Apollon, Finike Kralı Agenor'un kızlarından birini sevmiş ve kıza küçük sevimli bir köpek biçiminde yanaşmıştı. Kız kendisine alıştıktan sonra onunla beraber olmuş ve bir çocukları olmuştu. Doğan bu erkek evladın ismini Telmessos koymuşlardı. Fethiye şehrinin efsanevi ismi buradan gelmektedir. 

Fethiye veya antik ismi ile Telmessos kentinin geçmişi filolojik bazı tespitlere göre M.Ö. III. binlere kadar gitmesine karşın o dönemleri teyid edecek eserlere henüz rastlanmıştır. Antik dönemden itibaren karşılaşılan pek çok deprem ve yeni yerleşim alanlarının kurulması o dönem yapılarının zaman içerisinde yok olmasına neden olmuştur. Ancak modern kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan günümüze ulaşabilmişlerdir. 

Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz Kral Amyntas'ın mezarıdır. Son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik Dönemdeki yerleşimi ve teşkilatı hakkında bazı bilgiler vermektedir.

Antalya'ya geldiğinizde batıya doğru bakarsanız tüm ihtişamı, şehire ve Akdeniz'e bakım konumu ile gözalıcı Beydağları'nı görürsünüz. Akdeniz'e özgü iklimiyle yılın neredeyse 300 günü havası açık olan Beydağları, kapalı havalarda da ziyaretçilerini üzmeyecek, zirvesini zorlayan dağcılarını yıldırmayacak iklime sahiptir